Akú elektráreň potrebujem?

Základné prvky solárnej elektrárne

Fotovoltaické panely

Fotovoltaické panely: Panely môžu byť polykryštalické a monokryštalické. Každý má svoje výhody a nevýhody. Sú stránky, na ktorých sa viete dozvedieť viac. Ďalším parametrom je ich výkon. Môžu byť panely od 150Wp do 500Wp a táto hranica sa stále posúva. Tento parameter je rozhodujúci v prípade, ak máte obmedzenú plochu na ich umiestnenie, ale čo je dôležité prepočítať si cenu panelu na 1Wp. (príklad: panel o výkone 280Wp a cene 110€ je cena na Wp = 110/280=0,39€/Wp). Najdôležitejším faktorom je životnosť panelu, ktorá by mala byť 25 rokov a najmä záruka od výrobcu, tá by mala byť aspoň 20 rokov.

Menič (striedač) napätia

Menič (striedač) napätia transformuje vyrobenú elektrinu z panelov na elektrinu použiteľnú na okamžitú spotrebu. Pri tomto parametre si okrem jeho výkonu treba všímať, na koľko fáz je stavaný a či je hybridný. Ak v súčasnosti neuvažujete nad batériovým uskladnením elektriny, ale možno v budúcnosti budete, oplatí sa investovať viac do hybridného meniča. Ušetrí to náklady v budúcnosti na nový hybridný menič. S týmito parametrami vám určite radi pomôžu technici, pri kalkulácii vašej solárnej elektrárne. Čo je opäť dôležité, sústrediť sa na záruku od výrobcu. Mala by byť aspoň 5 rokov.

Batéria

Batérie môžu a nemusia byť nevyhnutnou súčasťou solárnej elektrárne. Zabezpečujú, ukladanie elektriny v čase, keď výroba elektriny prevyšuje spotrebu a následne v čase, keď spotreba prevyšuje výrobu, ju poskytujú. V porovnaní s investíciou na samotnú solárnu elektráreň, sú investície do batérie nezanedbateľné a v súčasnosti, niektorí dodávatelia poskytujú možnosť využitia tzv. virtuálnej batérie. To či sa rozhodnúť pre batériu a akej veľkosti, alebo využiť virtuálnu je nevyhnutné spočítať na základe viacerých faktorov. Pokojne nás kontaktujte.

Scroll to Top